Historia Prowincji św. Franciszka
Zakon Braci Mniejszych powstał ponad 800 lat temu. Od początku istnienia prężnie rozwijał się i wzrastał liczebnie, co przyczyniło się do utworzenia prowincji zakonnych w wielu krajach. Przez wieki w Polsce również one powstawały – niektóre się rozwijały i przyczyniały do budowania siły zakonu, a niektóre upadły. Do 1991 roku w kraju nad Wisłą istniały cztery prowincje Zakonu Braci Mniejszych: Prowincja Niepokalanego Poczęcia NMP, Prowincja Matki Bożej Anielskiej, Prowincja św. Jadwigi oraz Prowincja Wniebowzięcia NMP. W uroczystość św. Józefa, 19 marca 1991 roku, ówczesny generał Zakonu Braci Mniejszych, o. John Vaughn, powołał do życia najmłodszą, piątą, prowincję zakonu w Polsce – Prowincję św. Franciszka z Asyżu. W 2016 roku przeżywała ona jubileusz 25-lecia istnienia.
Charyzmat
Charyzmat franciszkański to radosne życie we wspólnocie braci w postawie służby i umniejszenia. Głównym zadaniem Braci Mniejszych jest głoszenie Dobrej Nowiny podświadczanej własnym życiem. Bracia, zgodnie z powierzoną im przez Kościół misją, przepowiadają Słowo Boże, udzielają sakramentów, służą potrzebującym oraz troszczą się o domy zakonne. Wielu braci oddaje się pracy parafialnej, katechezie szkolnej, duszpasterstwu młodzieży, pomocy najuboższym, głoszeniu rekolekcji, misjom zagranicznym, jak również pracy naukowej. Pośród innych zgromadzeń i instytutów zakonna rodzina franciszkańska jest największą wspólnotą na świecie.
Święty Brat Franciszek
Droga jego zażyłej przyjaźni z Chrystusem rozpoczęła się od radykalnego nawrócenia, które zaowocowało całkowitym zaufaniem Bogu. Dotknięty miłością Jezusa ukrzyżowanego, zapragnął go naśladować i osiągnął w tym taką doskonałość, że za życia został nazwany drugim Chrystusem – alter Christus. W prostocie i w pokorze szedł przez świat głosząc Ewangelię czynem oraz mówiąc o dobroci i miłości Boga. Na znak szczególnego powołania Pan obdarzył go stygmatami swej męki. Franciszek rozpoznając, że Bóg posyła mu braci pragnących przyjąć jego sposób życia, postanowił założyć zakon, który trwa już nieprzerwanie od ponad 800 lat.